Zapowiedziane przez generała Yuyu Sutisnę jak najszybsze zwiększenie potencjału indonezyjskiego lotnictwa nabiera tempa. Tym razem Dżakarta jest zainteresowana nabyciem myśliwców zachodniej produkcji.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł Aviation Week, odpowiednie rozmowy już trwają. Wybór ma zostać dokonany między F-16V a Typhoonem, aczkolwiek Rafale i Gripen również mają nie być pozbawione szans. Na razie nie wiadomo zakup jakiej liczby samolotów i na jakich warunkach wchodzi w grę.

Eurofighter był już promowany w Indonezji podczas rozmów dotyczących zakupu transportowych A400M. Airbus przedstawiał wówczas swoją ofertę jako sposób na zwiększenie dywersyfikacji dostawców indonezyjskich sił powietrznych, kupujących myśliwce albo w USA, albo w Rosji.

Z kolei Lockheed Martin proponuje włączenie do kontraktu modernizacji już posiadanych przez Indonezję F-16C/D Block 52ID do standardu F-16V. Jak do tej pory Dżakarta planowała jednak samodzielnie zmodernizować posiadane Fighting Falcony. Niewątpliwym atutem amerykańskiej oferty jest fakt istnienia już w Indonezji odpowiedniej infrastruktury do obsługi F-16.

(aviationweek.com)

Geoffrey Lee, Eurofighter Jagdflugzeug GmbH