W trakcie ubiegłotygodniowej wizyty indonezyjskiego ministra obrony Prabowo Subianto w Paryżu pojawiły się doniesienia o możliwym kupnie korwet typu Gowind i okrętów podwodnych typu Scorpène. Ma to być kolejna odpowiedź Dżakarty na ekspansję Chin w rejonie Morza Południowochińskiego.

W grę ma wchodzić kupno dwóch korwet i do czterech okrętów podwodnych. W przypadku Scorpène rozważane są dwa scenariusze: budowa dwóch jednostek we Francji lub transfer technologii i częściowa budowa czterech okrętów w stoczni PT PAL w Surabai. Oba kontrakty miałyby zostać zawarte w trybie bezprzetargowym, jako umowy międzyrządowe. Indonezyjska marynarka wojenna i Naval Group już miały powołać grupę roboczą.

Minister Prabowo znany jest z profrancuskich sympatii, jednak nawet bez tego Indonezja jest regularnym klientem francuskich zakładów zbrojeniowych. Przykładowo w ubiegłym roku Dżakarta zamówiła osiem śmigłowców H225M. Nie jest to również pierwsze podejście do kupna jednostek typu Scorpène. Opcja ta była rozważana w roku 2015.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Gowindy i Scorpène’y zamówiła również Malezja, sąsiad i częsty rywal Indonezji. W Azji na zakup francuskich okrętów podwodnych zdecydowały się również Indie.

Zobacz też: Naval Group przedstawia okręt podwodny następnej generacji SMX-31

(navyrecognition.com)

Indian Navy