Indonezyjskie siły zbrojne wysłały dwa okręty wojenne, aby patrolowały obszar morski wzdłuż granicy malezyjsko-filipińskiej. Kuter rakietowy Badau (841) typu Waspada i fregata Slamet Riyadi (352) typu Ahmad Yani odpowiadać będą za bezpieczeństwo żeglugi na tym obszarze. Jest to reakcja na ostatnie incydenty na tych wodach z udziałem terrorystów z Grupy Abu Sajjafa, odłamu Narodowego Frontu Wyzwolenia Moro.

Okręty będą wspomagać w działaniach operujące już siły filipińskie i malezyjskie, które odpowiadają za bezpieczeństwo żeglujących po wodach oblewających te trzy państwa. – Przygotowałem siły na lądzie, na morzu i w powietrzu, aby podjąć działania wzdłuż granicy z Filipinami – powiedział generał Gatot Nurmantyo, głównodowodzący indonezyjskich sił zbrojnych, podczas uroczystości państwowych z okazji obchodów 64. rocznicy utworzenia sił specjalnych wojsk lądowych Kopassus.

Nurmantyo, a także głównodowodzący siłami zbrojnymi Malezji i Filipin będą wspólnie zarządzać działaniami jednostek wydzielonych do walki z organizacją Abu Sajjafa. Skoordynowane wspólne patrole prowadzone będą na wydzielonych obszarach odpowiedzialności każdej z marynarek wojennych do zewnętrznej granicy wyłącznej strefy ekonomicznej każdego z państw. Niezależnie od zakresu odpowiedzialności terytorialnej na zdarzenia reagować będą jednostki pływające, które znajdą się najbliżej.

Pod koniec marca bieżącego roku terroryści Grupy Abu Sajjafa uprowadzili dziesięciu obywateli Filipin. W ręce terrorystów trafiły również: holownik Anand 12 i barka Brahma 12. Do tej pory nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do zdarzenia. Statki płynęły z portu Sungai Putting w indonezyjskiej części wyspy Borneo do portu Batangas w południowej części Filipin. Holownik został odnaleziony niedaleko miasta Languyan w południowo-zachodnich Filipinach.

Właściciel statków otrzymał telefon od kogoś, kto twierdził, że jest członkiem organizacji Abu Sajjafa 26 marca 2016 roku. Zażądał okupu w wysokości 50 milionów peso za uwolnienie dziesięciu obywateli indonezyjskich.

(antaranews.com; na zdjęciu indonezyjska fregata Karel Satsuit Tubin typu Ahmad Yani, U.S. Navy photo by Senior Chief Mass Communication Specialist Melinda Larson)

US Navy / Senior Chief Mass Communication Specialist Melinda Larson