Według informacji uzyskanych przez FlightGlobal południowokoreański koncern Korea Aerospace Industries otrzymał przelew w wysokości 130 miliardów wonów (438 milionów złotych) z indonezyjskiego ministerstwa obrony. Oznacza to, że Dżakarta na nowo zaangażowała się w program myśliwca piątej generacji KF-X.

Przez niemal cały ubiegły rok spekulowano, że udział Indonezji w tym programie może się zakończyć, nim jeszcze na dobre się zacznie. Tamtejszy minister obrony deklarował wprawdzie, że Indonezja nie zamierza się wycofywać, ale za tymi słowami nie szły dotąd żadne konkretne posunięcia.

Poprzedni wkład finansowy Indonezji w KF-X (lub też IF-X, jak oznaczony jest w tym wyspiarskim państwie) datuje się na rok 2017. Tymczasem Dżakarta zobowiązała się, że pokryje 1,6 biliona wonów (5,4 miliarda złotych) z szacowanego na 8,5 biliona wonów kosztu programu. Jednym z głównych problemów, z którymi musiała zmierzyć się Dżakarta, jest spadek wartości rupii indonezyjskiej w stosunku do wona, czyli waluty, w której rozliczany jest i będzie cały program KF-X.

Według obecnych założeń południowokoreańskie lotnictwo ma kupić 120 myśliwców, a indonezyjskie – osiemdziesiąt.

Zobacz też: Korea Południowa rozwija obronę przeciwlotniczą

(flightglobal.com)

Alvis Cyrille Jiyong Jang (Alvis Jean), Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International