Indonezyjskie lotnictwo doczekało się momentu, gdy po raz pierwszy za sterami myśliwca siądzie kobieta. Porucznik Ajeng Tresna Dwi Wijayanti ukończyła dzisiaj kurs w Akademii Sił Powietrznych i otrzymała przydział do jednostki.

W najbliższych dniach porucznik Ajeng (większość Indonezyjczyków nie nosi nazwisk w naszym rozumieniu tego słowa) rozpocznie służbę w 15. Eskadrze wchodzącej w skład 3. Skrzydła Powietrznego z bazy Iswahyudi na wschodniej Jawie. Będzie tam kontynuować szkolenie na maszynach szkolno-bojowych T-50i (na zdjęciu). Już w trakcie kursu w akademii porucznik zapoznano jednak także z F-16.

W trakcie kursu na pilota myśliwca Ajeng zebrała liczne pochwały od instruktorów. W wywiadach dla mediów sama potwierdziła, że otrzymała bardzo duże wsparcie ze strony kadry szkoleniowej.

Tym samym Indonezja stała się trzecim krajem muzułmańskim, który dopuścił kobiety do pilotowania myśliwców. Pierwszym był w roku 2018 stosunkowo mocno zlaicyzowany Kazachstan, który przy okazji wyprzedził pod tym względem także Rosję. Druga jest Jordania. W styczniu tego roku szkolenie na pilota myśliwca ukończyła księżniczka Salma bint Abdullah.

Pod kątem wyznaniowym w promocji porucznik Ajeng tkwi jednak haczyk. Pochodzi ona bowiem z Bali i jest hinduistką.

Zobacz też: Saudyjki idą do wojska

(nasional.kompas.com)

Korea Aerospace Industries