12 czerwca w porcie Tanjung Priok w Dżakarcie z frachtowca MV Tian Fu, który przybył z Santosu, wyładowano dwadzieścia siedem wyrzutni pocisków rakietowych ASTROS II Mk 6 wraz z amunicją. Odbiorcą są indonezyjskie siły zbrojne. Wyrzutnie najprawdopodobniej będą przekazane dowództwu strategicznemu Kostrad (Komando Strategis Angkatan Darat) i trafią do 3. Dywizji Piechoty, która powstała w 2018 roku i częściowo jest rozmieszczona na Celebesie i Papui Nowej Gwinei.

Nie jest to pierwszy zakup zestawów artyleryjskich tego typu przez Indonezję. W 2012 roku zamówiono trzydzieści sześć wyrzutni, które później przekazano dwóm batalionom – w 1. i 2. Dywizji Piechoty Kostrad – w równej liczbie osiemnastu sztuk. Inną opcją użycia nowych systemów jest więc wypełnienie luki w 1. i 2. Dywizji Piechoty, z których ogółem czternaście wyrzutni ekspediowano na wyspy Natuna.

Ruch ten był związany ze wzrostem napięcia w archipelagu Wysp Natuna. ASTROS-y umieszczono w składzie 1. Batalionu Kompozytowego (Gardapati Kodam I Bukit Barisan), który zajmuje się obroną Sumatry Północnej, Sumatry Zachodniej i Wysp Riau. Pozyskanie kolejnych systemów artyleryjskich ma zapewne związek ze wzrostem napięcia w regionie Morza Południowochińskiego.

ASTROS-y II Mk 6 produkowane są przez brazylijskie przedsiębiorstwo Avibras Indústria Aeroespacial. Są to samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet o kalibrze od 127 do 450 milimetrów. Mogą razić cele na odległość od 30 do 90 kilometrów. Z wyrzutni można strzelać pociskami SS-60 kalibru 300 milimetrów o zasięgu 60 kilometrów i tego samego kalibru SS-80 o zasięgu 90 kilometrów. Z unowocześnionych Astrosów II Mk 6 można odpalać pociski manewrujące AV-TM 300 o zasięgu 300 kilometrów i pociski kierowane SS-G40. Wówczas w kontenerach mieszczą się po dwie sztuki pocisków.

Bateria ASTROS-ów II składa się z sześciu uniwersalnych wyrzutni AV-LMU, sześciu wozów amunicyjnych (transportowo-załadowczych) AV-RMD, wozu warsztatowego AV-OFVE, stanowiska dowodzenia i kierowania ogniem AV-PCC oraz stanowiska meteorologicznego AV-MET. Pierwszą kompletną baterię ASTROS-ów II – należącą do brazylijskiego Korpusu Strzelców Morskich – utworzono w lipcu 2016 roku i rozlokowano na wyspie Governador przy Rio de Janeiro, największej wyspie Zatoki Guanabara.

ASTROS (Artillery Saturation Rocket System) służy między innymi również w wojskach lądowych Malezji i Arabii Saudyjskiej. W 2017 roku zainteresowanie tym systemem wyrażała Kolumbia, która wysłała delegację, aby zapoznała się z ASTROS-ami, ale w mediach nie pojawiła się żadna informacja odnośnie do finalizowania umowy.

Zobacz też: Chińskie wojsko inwestuje w grafen

(armyrecognition.com)

Ministério da Defesa