Dowództwo indonezyjskiej marynarki wojennej zdecydowało się poczekać z zaplanowanym wycofaniem fregat typu Ahmad Yani. Przyczyną są sytuacja w Azji Południowo-Wschodniej i „zapotrzebowanie operacyjne”.

Wszystko sprowadza się do Morza Południowochińskiego, a właściwie polityki Chin, którą prezydent Joko Widodo określił jako jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed krajem.

Większość fregat typu Ahmad Yani pozostaje w służbie od ponad pół wieku, z czego trzydzieści lat spędziły pływając pod indonezyjską banderą. Z racji zaawansowanego wieku i kończących się resursów na lata 2017–2022 zaplanowano ich stopniowe wycofywanie.

Sytuacja polityczna w regionie i opóźnienia w programie budowy fregat SIGMA 10514 spowodowały jednak przesunięcie procesu odsyłania starych okrętów na emeryturę o rok. W dowództwie marynarki wojennej uznano, że Ahmad Yani i jednostki siostrzane nadają się jeszcze do drugorzędnych zadań, takich jak przeganianie chińskich rybaków z indonezyjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej i zwalczanie piractwa.

Sześć fregat typu Ahmad Yani zostało zbudowanych w latach 1963–1968 dla marynarki wojennej Holandii jako typ Van Speijk. W latach 1986–1990 zostały przekazane Indonezji.

(janes.com)

US Navy / Senior Chief Mass Communication Specialist Melinda Larson