Indonezyjskie państwowe zakłady zbrojeniowe PT Pindad zawarły umowę na modernizację kołowych wozów wsparcia Badak. Partnerem zakładów będzie irlandzka firma Timoney.

Indonezyjska armia już rok temu zamówiła pięćdziesiąt Badaków. Okazało się jednak, że układ napędowy pojazdów nie spełnia wszystkich wymagań wojskowych. W myśl umowy z Timoney irlandzka firma dostarczy specjalnie przygotowany modułowy system przeniesienia napędu, nową skrzynię biegów oraz układ kierowania. Modułowa konstrukcja ma zapewnić możliwość przystosowania pojazdu do różnych warunków terenowych, a tym samym podnieść szanse eksportowe.

Badak powstał poprzez osadzenie na zaprojektowanym przez PT Pindad lekko opancerzonym podwoziu w układzie 6×6 belgijskiej wieży Cockerill CSE-90LP wyposażonej w niskociśnieniową armatę kalibru 90 milimetrów. Wóz posiada sześciocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy trzystu czterdziestu koni mechanicznych, który oryginalnie był połączony z automatyczną skrzynią biegów o sześciu biegach wprzód i jednym wstecznym. W standardowym wyposażeniu znajdują się między innymi system GPS oraz klimatyzacja.

(army-technology.com)

PT Pindad