Indonezyjski minister obrony Ryamizard Ryacudu poinformował, że wojska lotnicze jego kraju planują zakup kolejnych samolotów transportowych C-130 Hercules. Będzie to kolejny etap zakrojonej na dużą skalę modernizacji Angkatan Udara, czyli Służby Lotniczej.

Informacja o zakupie Herculesów jest jednak zaskakująca. Indonezja dysponuje wprawdzie dwudziestoma samolotami tego typu (różnych wersji), ale ponad półtora roku temu zdecydowała się na zakup europejskich A400M. W marcu roku 2018 Indonezyjczycy potwierdzili swoje zainteresowanie Atlasem, ale od tamtej chwili panuje cisza. Deklaracja o zakupie Herculesów może być odczytana jako rezygnacja z europejskich transportowców, ale może to również być gra w ramach negocjacji, obliczona na uzyskanie lepszej ceny.

– Poprzez partnerstwo [z USA] Indonezja będzie mogła stopniowo rozwijać swój przemysł zbrojeniowy jako element narodowego przemysłu strategicznego – oświadczył Ryamizard podczas spotkania z amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. – Musimy utrzymać i usprawnić współpracę na różnych polach.

Zobacz też: Indonezyjskie AH-64E w komplecie

(antaranews.com)

US Air Force / Yasuo Osakabe