Jesienią 2017 roku informowaliśmy o zaskakującym wyborze Pandurów II na nowy transporter opancerzony dla indonezyjskich sił zbrojnych. Była to niespodzianka, ponieważ lokalna spółka Pindad produkuje już transportery innych typów. Teraz okazuje się, że indonezyjskie Pandury również będą produkowane przez Pindad.

W czasie odbywających się w Dżakarcie targów wojskowych Indo-Defence 2018 Pindad i Czechoslovak Group zaprezentowały prototyp Pandura II w konfiguracji 8×8. Pojazd może zabrać dwunastu żołnierzy, może pływać, a w zaprezentowanej konfiguracji był uzbrojony w bezzałogową wieżę z działkiem kalibru 30 milimetrów. Umowa między Czechoslovak Group, a indonezyjskimi siłami zbrojnymi przewiduje transfer technologii i produkcję seryjną w Indonezji.

Indonezyjski pojazd został zaprojektowany przez Czechoslovak Group i będzie produkowany na licencji pod nadzorem specjalistów z Europy. Wielkość zamówienia nie została dokładnie określona, ale według przedstawiciela Pindada ma obejmować setki pojazdów i powinna się zacząć w przeciągu najbliższego roku, po tym jak poszczególne podzespoły zostaną dostarczone z Europy. Pindad złożył zamówienie na ilość komponentów wystarczającą na dwa lata produkcji.

Zobacz też: Indonezja odebrała wszystkie zamówione haubice M109A4

(defenseworld.net)

Sgt Sébastien Fréchette, Public Affairs 5GBMC, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0