Indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zatwierdzeniu remontu generalnego połączonego z modernizacją niszczycieli typu Delhi (P-15). Unowocześnianie okrętów będzie prowadzone we współpracy z Rosją, a odpowiedni kontrakt z Rosoboroneksportem został już podpisany.

Głównym celem modernizacji jest zwiększenie zdolności niszczycieli w zakresie obrony przeciwlotniczej, tak indywidualnej, jak i w przypadku obrony zespołów floty. Radar MR-755 Friegat-MAE E ma zostać zastąpiony nowszym urządzeniem, chociaż nie ujawniono jeszcze, jakiego typu.

Wymianie ma ulec także system przeciwlotniczy średniego zasięgu 9M317, znany w Indiach pod nazwą Kashmir. Tutaj również nie ujawniono konkretnego systemu, ale w spekulacjach pojawia się Sztil-1.

Całość remontu i modernizacji ma zostać przeprowadzona w Indiach. Według umowy ze stroną rosyjską produkcja kluczowych elementów nowych systemów ma być prowadzona z udziałem indyjskiego przemysłu.

Trzy niszczyciele typu P-15 – Delhi, Mysore (na zdjęciu) i Mumbai – zasiliły indyjską marynarkę wojenną w latach 1997–2001. Okręty zostały zaprojektowane w latach 80. z pomocą radziecką. Wszystkie trzy jednostki powstały w stoczni Mazagon Dock Ltd. w Mumbaju.

Zobacz też: Koncepcja nowych indyjskich niszczycieli

(financialexpress.com, pib.gov.in)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class John L. Beeman