Rząd Indii przygotowuje się do budowy bazy morskiej na wyspie Assumption w archipelagu Seszeli. Zgodnie z porozumieniem zawartym między Nowym Delhi a Victorią na wyspie powstanie nowoczesne lotnisko oraz przystań, z której korzystać będą indyjskie okręty. Podpisana w styczniu tego roku umowa ma obowiązywać przez dwadzieścia lat.

Zwiększenie aktywności dyplomatycznej Indii i rozbudowa potencjału wojskowego na Oceanie Indyjskim ma na celu równoważenie rosnącej pozycji Chin w regionie. Pakt ogłoszony w 2015 roku przez premiera Narendry Modiego był szeroko krytykowany przez mieszkańców Seszeli jako szkodliwy dla miejscowego środowiska naturalnego i zagrażający bezpieczeństwu narodowemu archipelagu.

Odmiennego zdania jest indyjski sekretarz spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar, podkreślający konieczność współpracy wojskowej krajów mających dostęp do Oceanu Indyjskiego. Zacieśnienie kontaktów w dziedzinie bezpieczeństwa ma ułatwić również walkę z piratami, przemytnikami ludzi i nielegalnymi połowami ryb.

(independent.co.uk)

US Navy