Nowe Delhi wreszcie podpisało kontrakt na dostawę 464 czołgów podstawowych T-90MS – za około 2,8 miliarda dolarów, choć jeszcze w kwietniu informowano, że zakup kosztować będzie nieco ponad 1,9 miliarda dolarów. Umowa jest naturalnym następstwem zaaprobowania kupna czołgów tego typu przez indyjski rządowy komitet do spraw bezpieczeństwa pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego.

Czołgi będą produkowane na licencji w zakładach w Awadi, nieopodal Ćennaju (Madrasu) w stanie Tamilnadu na południu kraju. Podzespoły dostarczać będzie Urałwagonzawod. Produkcja potrwa cztery lata. Przez pierwsze trzy lata do indyjskich sił zbrojnych trafi po 120 pojazdów rocznie, natomiast w ostatnim roku – pozostałe. Po zakończeniu dostaw Indie będą mieć 1500 czołgów tego typu.

Indyjskie ministerstwo obrony podpisywało do tej pory trzy kontrakty: w 2001, 2006 i 2007 roku. W ramach tych umów indyjscy pancerniacy mieli otrzymać 1657 czołgów T-90, z czego 248 dostarczył bezpośrednio Urałwagonzawod. 409 maszyn produkowano w zakładach w Awadi z komponentów dosyłanych przez rosyjski koncern.

Na podstawie umowy z 2006 roku miało być dostarczonych 1000 wozów tego typu do 2020 roku, ale już teraz wiadomo, że poziom ten nie zostanie osiągnięty. Do tej pory odbiorcy przekazano niespełna połowę zamówionych wozów. Na opóźnienia wpłynęło także słabe tempo produkcji czołgów starszego typu: T-90S Bhishma.

Do 2021 roku Nowe Delhi chce mieć dwadzieścia jeden pułków czołgów tej rodziny, po sześćdziesiąt dwie sztuki w każdym. Czterdzieści pięć z nich ma być w gotowości operacyjnej, zaś siedemnaście przeznaczone będzie na części zamienne i do realizacji szkoleń. Obecnie toczą się rozmowy, które mają doprowadzić do pozyskania kolejnych 1770 sztuk.

Warto przypomnieć, że w maju pojawiły się informacje, jakoby na linii Moskwa–Pakistan toczyły się rozmowy w sprawie pozyskania 360 czołgów T-90. Kilkanaście dni później indyjskie media, powołując się na wysokiej rangi źródła w rosyjskim ministerstwie obrony, zapewniły, że Kreml ograniczy współpracę z Pakistanem do spraw związanych ze zwalczaniem terroryzmu.

Zobacz też: Kaszmir: Debiut bojowy haubic Dhanush

(timesofindia.indiatimes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International