Indyjsko-rosyjski kontrakt na samoloty Lotniczego Systemu Ostrzegania i Kontroli (AWACS) jest bliski zrealizowania. Będzie to już kolejny zakup tego rodzaju jednostek przez Indie w Rosji, a kontrakt, na mocy którego Indie staną się właścicielem sprzętu będzie opiewał na 800 mln dolarów. Pierwszy kontrakt pomiędzy tymi państwami, dotyczący tych właśnie jednostek został zawarty w 2009 r. Jeden samolot wszedł do służby indyjskiej już w maju tego roku, a dwa następne w 2010 r.

Berijew A-50EI, które były już dostarczane do Indii w poprzednich latach, bazują na konstrukcji samolotu transportowego Ił-78MD oraz wyposażone są w izraelski system radarowy Phalcon. Daje on bardzo duże korzyści ze względu na swoje zalety jakimi są bez wątpienia skuteczne wykrywanie i przechwytywanie celów oraz bardzo wydajna współpraca z systemami rakiet ziemia-powietrze.

System ten jest podobny do amerykańskiego E-3 Sentry, który jest wyposażony w powietrzny system tankowania oraz naszpikowany elektroniką pomocną na dzisiejszym polu walki. Może on wykrywać cele w odległości 400 km oraz znacznie zmniejsza wykrywalność „swoich” jednostek, które nie muszą posiadać radaru.

(RIA Novosti; fot. Michael Sender, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Michael Sender, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported