Agencja Bloomberg poinformowała, że Indie są zainteresowane nabyciem najnowszej wersji Predatora – Avengera. Podobno Nowe Delhi już skontaktowało się z producentem drona, General Atomics.

W ciągu ostatnich dwóch lat Indie wyrosły w błyskawicznym tempie na jednego z głównych klientów amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Według Bloomberga 24 września bieżącego roku indyjskie lotnictwo wysłało do General Atomics list, wyrażający zainteresowanie pozyskaniem Avengerów. biorąc pod uwagę coraz ściślejszą współpracę wojskową między Nowym Delhi a Waszyngtonem, ani Biały Dom, ani Pentagon nie będą raczej sprzeciwiać się ewentualnej transakcji.

Zainteresowanie Indii uzbrojonymi bezpilotowcami wzrosło po tym jak na początku września Pakistan przeprowadził pierwszą udaną operację bojową z udziałem rodzimego drona Burak. Już w połowie tego samego miesiąca zapadł decyzja o zakupie dwudziestu Heronów TP w Izraelu. Avenger, zwany także Predator C, jest jak na razie finalną konstrukcją linii rozwojowej zapoczątkowanej dwadzieścia lat temu przez RQ-1. Najnowszy projekt General Atomics został zaprojektowany z uwzględnieniem wymogów ograniczonej wykrywalności, może przebywać w powietrzu do dwudziestu godzin i przenosić prawie półtorej tony uzbrojenia, w tym pociski Hellfire oraz bomby kierowane Paveway III i JDAM.

W planach indyjskich wojskowych uzbrojone drony mają dozorować granicy z Pakistanem. Ich głównym zadaniem będzie zwalczanie pakistańskich grup szpiegowskich i dywersyjnych, a także komórek terrorystycznych, nawet poza granicami Indii.

(bloomberg.com, fot. materiały prasowe General Atomics)