Nowe Delhi zamierza kupić od Rosjan dwa konwencjonalne okręty podwodne typu Amur 1650. Byłoby to namiastką opóźnionego o cztery lata programu Project-75I, którego celem jest zakup sześciu konwencjonalnych jednostek z napędem niezależnym od powietrza. Ostatnie wiadomości sugerują, że Moskwa staje się faworytem w wyścigu o wygraną w przetargu organizowanym przez indyjskie ministerstwo obrony. Dwa tygodnie temu w Indiach przebywał zespół negocjacyjny wysokiego szczebla – przedstawicieli Rosoboroneksportu. Rozmawiano wówczas na temat sprzedaży lub dzierżawy dwóch okrętów typu Amur 1650. Rosyjski resort obrony odmówił jednak podania szczegółów negocjacji. W walce o kontrakt na wspomniane okręty Rosjanie zmierzą się z francuską stocznią DCNS, która oferuje zmodyfikowany projekt Scorpène, i niemiecką Howaldtswerke-Deutsche Werft z oferowanymi okrętami Typu 214.

Na temat przetargu podzieleni są sami Hindusi, szczególnie ci z korpusu oficerskiego. Jedni uważają, że należy wykorzystać nadążającą się okazję do zakupu tańszych okrętów oferowanych przez rosyjskiego kontrahenta. Cześć jednak wolałaby droższe konstrukcje, które jednak, jak wynika z doświadczenia eksploatacji, są mniej zawodne. Podsumowując rosyjska oferta mogłaby znacznie przyspieszyć wdrożenie do służby długo wyczekiwanych okrętów, które podniosłyby wartość bojową podwodniaków Bhāratīya Nau Senā. Obecnie sześć okrętów typu Scorpène buduje Mazagon Dock Limited (MDL).

(defensenews.com, fot. Mak Hon Keong, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, via Wikimedia Commons)