Jak dowiedział się serwis internetowy Business Standard, Indie są zainteresowane pozyskaniem myśliwców F-35A Lightning II. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie znajdują się na bardzo wczesnym etapie.

Indyjskie siły powietrzne wystąpiły z prośbą o niejawny briefing dotyczący zdolności bojowych myśliwca i możliwości jego pozyskania. Obecnie trwa oczekiwanie na zgodę Pentagonu i Departamentu Stanu na takie spotkanie.

Zainteresowanie Indii Lightningiem II nie jest nowe. Już w 2010 roku indyjska marynarka wojenna rozważała F-35C jako przyszły samolot dla lotniskowców wyposażonych w katapulty startowe. Wobec ciągłego braku decyzji w sprawie wyboru podstawowego myśliwca pokładowego opcja ta pozostaje nadal aktualna.

Inaczej wygląda sytuacja w siłach powietrznych. Wobec utknięcia prowadzonego wspólnie z Rosją programu myśliwca piątej generacji FGFA, krytycznych głosów pod adresem rodzimego Tejasa i niepewnej przyszłości kontraktu na Rafale’e Lightning II wydaje się jednocześnie atrakcyjną ofertą i ucieczką do przodu. Według Business Standard Nowe Delhi jest zainteresowane pozyskaniem 126 F-35A.

Pozyskanie myśliwców piątej generacji staje się dla Indii coraz bardziej palącą potrzebą. Wśród państw zainteresowanych F-35 jest Pakistan, z kolei Chiny ogłosiły osiągnięcie gotowości bojowej przez J-20. Nie bez znaczenia jest również konieczność wymiany pokoleniowej sprzętu kurczącego się indyjskiego lotnictwa.

(business-standard.com)

U.S. Air Force / Tech. Sgt. Matthew Plew