Ministerstwo obrony Indii wydało komunikat prasowy dotyczący budowy współpracy morskiej z Indonezją. W tym celu admirał Sunil Lanba, szef sztabu indyjskiej marynarki wojennej, udał się do Indonezji na kilkudniową wizytę. Planowane działania odbywać się mają w ramach Act East Policy, przyjętej w 1992 roku przez premiera Narasimha Rao, która zakłada poprawę strategicznego partnerstwa i bezpieczeństwa z krajami ASEAN.

Oba państwa łączy silna współpraca w zakresie obronności. W związku z tym, że dzielą wspólną granicę morską, od lat prowadzone są działania w celu wzmocnienia partnerstwa na morzu. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat personelu marynarek, wizytach portowych, wymianach i szkoleniach. Istotny aspekt stanowi udział w Indian Ocean Naval Symposium (IONS), którego głównym celem jest zwiększenie współpracy między flotami państw wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

Kolejnym punktem miałyby byś skoordynowane patrole wzdłuż międzynarodowej granicy morskiej. Podczas spotkania Indie spodziewają się szczegółowego planu obejmującego dalszą współpracę. Podczas wizyty Sunil Lanba ma podjąć rozmowy z ministrem obrony Indonezji Wiranto, dowódcami sił zbrojnych i marynarki wojennej.

Zobacz również: Rośnie liczba chętnych na BrahMosy

(thediplomat.com; fot. U.S. Navy/ Senior Chief Mass Communication Specialist Melinda Larson)

US Navy / Senior Chief Mass Communication Specialist Melinda Larson