Indyjskie lotnictwo wskazało planowane miejsca rozmieszczenia śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache. Zaskoczenia nie ma: Apache trafi w rejon spornych granic z Pakistanem i Chinami.

Nowe Delhi zatwierdziło we wrześniu 2015 zakup dwudziestu dwóch AH-64E, z których pierwsze mogą zostać dostarczone już w przyszłym roku. Śmigłowce trafią na wyposażenie dwóch eskadr. Jedna z nich będzie stacjonować w bazie Pathankot w stanie Pendżab, natomiast druga w bazie Dżorhat w Assamie.

Harmonogram dostaw, szkolenia pilotów i obsługi naziemnej oraz modernizacji baz są tak zsynchronizowane, aby śmigłowce mogły wejść do akcji z marszu. W Pathankot stacjonuje już jednostka latająca na Mi-25, natomiast do Dżorhatu śmigłowce bojowe zawitają po raz pierwszy.

Docelowo amerykańskie i rosyjskie maszyny zostaną uzupełnione przez rodzimej produkcji LCH. Maszyny te już na etapie projektowania zostały przystosowane do operowania w warunkach wysokogórskich, charakterystycznych dla spornych obszarów z Chinami i Pakistanem.

(intoday.in)

US Army / Capt. Jesse Paulsboe