Indyjskie państwowe biuro informacji prasowej poinformowało 21 stycznia, że tamtejsze wojska lądowe zbudują trał przeciwminowy dla czołgów podstawowych T-72A i T-90S Bhishma. Rada do spraw zakupów obronnych zatwierdziła już testy prototypowych trałów zaprojektowanych przez inżynierów agencji badawczej DRDO. Źródła państwowe informują, że dzięki tym rozwiązaniom indyjscy żołnierze otrzymają nowe możliwości w zakresie rozminowywania.

Nie ujawniono ani szczegółów, ani warunków rozwoju nowego systemu. Podczas DefExpo India 2018 niektóre indyjskie czołgi już wyposażono w urządzenia do usuwania min, w tym czołg podstawowy Arjun Mark II (na zdjęciu), który jest jeszcze w fazie rozwoju. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu korzystano z tych rozwiązań przy projektowaniu rodzimych trałów dla T-72A i T-90S.

Według katalogów Rosoboroneksportu T-90S wyposażono w zaczepy mocujące, które ułatwią montaż trału przeciwminowego. Z pewnością w najbliższym czasie pojawią się szczegóły indyjskiego projektu opracowania nowych urządzeń do usuwania min. Podane w tym tygodniu informacje są zdawkowe.

Rozwiązanie polegające na montażu trałów czyszczących pas ziemi pod gąsienice czołgu po raz pierwszy na większą skalę zastosowano podczas drugiej wojny światowej. Jednym z takich pojazdów był Sherman Crab, wyposażony w obracający się wał z przymocowanymi łańcuchami, które w momencie zetknięcia z miną detonowały ją, zapewniając bezpieczne przejście. Osobny rozdział podczas drugiej wojny światowej napisały czołgi przeciwminowe na podwoziu Matildy.

Zobacz też: Chińczycy chwalą Arjuna

(armyrecognition.com)

Anirvan Shukla, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons