Zakrojony na dużą skalę program wytyczania drogowych odcinków lotniskowych na terenie Indii napotkał niespodziewaną przeszkodę. Tamtejsza służba leśna zablokowała użycie jednego z nowo wyznaczonych DOL-i, powołując się na przepisy o ochronie gatunków zagrożonych.

Indyjska dyrekcja autostrad zatwierdziła użycie przez wojska lotnicze odcinka drogi NH-15 biegnącego przez dystrykt Jaisalmer, przylegający do granicy z Pakistanem. W tym samym regionie znajdują się jednak strefy lęgowe dropa indyjskiego (Ardeotis nigriceps), krytycznie zagrożonego ptaka, którego liczebność szacuje się na mniej więcej 250 osobników. W bezpośrednim sąsiedztwie DOL-a znajdują się gniazda około 10% populacji.

Leśnicy uniemożliwili więc lotnictwu korzystanie z DOL-a na NH-15, argumentując, że hałas powodowany przez samoloty, nawet jeśli będą lądowały tam sporadycznie, może spłoszyć wrażliwe na hałas ptaki i zmusić je do poszukiwania nowych domów, o które coraz trudniej. Ramię w ramię z leśnikami stoją władze pobliskiego parku narodowego.

Zobacz też: Koniec służby MiG-ów-27ML w indyjskim lotnictwie

(indiatimes.com)

Eddie Maloney, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic