Wszystko wskazuje na to, że indyjski rząd ogłosi nowy przetarg na myśliwce wielozadaniowe. Pierwsza odsłona programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) zakończyła się klapą, wobec czego Hindusi złożyli w kwietniu tego roku odrębne zamówienie na trzydzieści sześć kompletnych Rafale’i (Indie wreszcie zamówiły Rafale’e). W mediach branżowych zakładano wówczas, że oznacza to całkowite porzucenie programu MMRCA.

Teraz jednak, według The Times of India, Nowe Delhi szykuje się do ogłoszenia nowego przetargu na podobnych warunkach. Główna różnica ma być taka, że zamiast 126 maszyn indyjskie lotnictwo otrzyma 90 egzemplarzy (54 jednomiejscowe i 36 dwumiejscowych) z opcją na 45 kolejnych. Hindusi niezmiennie szacują, że potrzebują 126 nowoczesnych myśliwców, różnica wynika właśnie z uzgodnionego już zakupu Rafale’i.

Nowym warunkiem będzie również bardziej rygorystyczne przestrzeganie polityki Make in India. Sto procent samolotów kupionych w ramach nowego programu MMRCA ma być zmontowane lub wyprodukowane od podstaw w Indiach.

Hindusi mają nadzieję, że do rywalizacji staną wszyscy oferenci walczący w poprzedniej edycji: RSK MiG (MiG-35), Saab (JAS 39 Gripen), Dassault (Rafale), Lockheed Martin (F-16IN), Boeing (F/A-18 Super Hornet) i konsorcjum Eurofighter (Typhoon, na zdjęciu). Do wszystkich producentów rozesłano już podobno zapytania ofertowe.

Zobacz też: Indie rozwiążą trzy eskadry latające na MiG-ach-21 i -27.

(indiatimes.com; fot. Jamie Hunter / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH)

Jamie Hunter / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH