Indyjskie ministerstwo obrony przyspieszy rozwój i badania nad kolejnym pociskiem z rodziny K. Po udanym odpaleniu z okrętu podwodnego pocisku K-4 przemysł zbrojeniowy skupi się na opracowaniu K-5, pocisku balistycznego klasy SLBM. Agencja badawcza DRDO rozpoczęła rozwój pocisku K-5 w 2015 roku. Jednak dopiero po styczniowych udanych testach K-4 prace nabiorą rozpędu.

Planowany zasięg najnowszego wariantu ma wynosić 5000–6000 kilometrów. Nowe Delhi deklaruje, że pocisk będzie zdolny do oszukiwania wrogich radarów. Źródła indyjskie wskazują, że dalszy rozwój doprowadzi do powstania pocisku, który będzie w stanie dorównać odpalanemu z lądu międzykontynentalnemu pociskowi balistycznemu Agni-V.

Będzie mógł mierzyć się nim zarówno pod względem zasięgu (docelowy ma wynieść 8000 kilometrów), jak i siły niszczącej. W zasięgu Agni-V już teraz znajdują się całe Chiny. K-5 ma być pociskiem typu MIRV, zdolnym do przenoszenia kilku głowic bojowych o wagomiarze 500 kilogramów każda.

Dwa testy przeprowadzono 19 i 23 stycznia, wystrzeliwując pociski K-4 z zanurzonego okrętu pozostającego około trzydzieestu mili morskich od portu Vishakhapatnam położonego w stanie Andhra Pradesh. Niektóre źródła podają, że odpalenie nastąpiło z repliki okrętu podwodnego. Pocisk był w powietrzu dwadzieścia jeden minut i trafił w cel z dokładnością punktową. Źródła indyjskie podają, że jest zdolny osiągnąć cele na całym terytorium Pakistanu i niektóre na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej.

Warto przypomnieć, że trzy poprzednie próby nie doszły do skutku z powodu złych warunków pogodowych. Obecnie dowództwo marynarki wojennej stoi na stanowisku, że K-4 – o zasięgu 3500 kilometrów – jest gotowy do produkcji seryjnej.

Zarówno K-4, jak i K-5 mają stanowić uzbrojenie indyjskiego boomera, okrętu podwodnego INS Arihant. Zdolny jest do przenoszenia czterech pocisków tego typu oprócz dwunastu K-15 (na zdjęciu) o zasięgu do 750 kilometrów.

Zobacz też: Pierwsze lądowanie i start Tejasa z lotniskowca

(economictimes.indiatimes.com, navyrecognition.com)

Government Open Data License – India (GODL)