Indie przygotowały się do pierwszej przeprowadzenia pierwszej próby z rakietą dalekiego zasięgu, która jest zdolna przenieś ładunek nuklearny. Stanowi to poważne wyzwanie dla Chin, ponieważ rakieta ta będzie mieć możliwość zaatakowania celów znajdujących się w odległości pięciu tysięcy kilometrów, czyli swoim zasięgiem obejmie całe terytorium największego sąsiada Indii.

Okno startowe zostało otwarte w środę i będzie trwać do piątku. Jednak zaplanowany na wczoraj pierwszy test został przełożony z powodu niekorzystnych warunków pogodowych na wybrzeżu stanu Orisa, z którego miało nastąpić odpalenie testowanej rakiety. Następna próba została zaplanowana na dzisiaj.

Udany test Agni-V będzie ważnym krokiem dla Indii, które systematycznie zwiększają swoje zdolności obronne i wydają miliardy dolarów na programy modernizacji armii. Niezaprzeczalnym jest twierdzenie, iż powodzenie tej próby wydatnie wzmocni pozycję Indii jako regionalnego mocarstwa.

Międzykontynentalna rakieta balistyczna Agni-V, której nazwa pochodzi od hinduskiego boga ognia, waży 50 ton i ma-17-metrów (56 stóp) wysokości. Zasięg operacyjny wynosi 5,5 tysiąca kilometrów. Rakieta ta może być uzbrojona w jedno-tonową głowicę nuklearną.

(www.defensenews.com; www.bbc.co.uk)