Indie potwierdziły plany zbudowania czołgu nowej generacji, który zastąpiłby T-72. Obecna koncepcja wozu jest bardzo zbliżona do rosyjskiego T-14 Armata.

Indyjska armia wystosowała zapytanie o informacje w sprawie możliwości zaprojektowania czołgu nowej generacji już w ubiegłym tygodniu. Nie ujawniono przy tym. do kogo skierowano zapytanie, wiadomo jednak, że zaproszone koncerny mają czas na odpowiedź do końca bieżącego miesiąca. Co ciekawe, prace nad projektem określanym jako FRCV (Future Ready Combat Vehicle) miała już rozpocząć indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obronności (DRDO).

W kolejnych dniach ujawniono więcej informacji na temat wymagań stawianych przed FRCV. Podobnie jak w wypadku Armaty ma powstać platforma służąca do budowy czołgów i pojazdów specjalistycznych. Obecnie wymienia się aż jedenaście wariantów, w tym: czołg podstawowy i lekki, samobieżną haubicę i system przeciwlotniczy, całą gamę pojazdów inżynieryjnych i saperskich, ambulans, a nawet tajemniczą wersję kołową. FRCV miałby zacząć wchodzić do służby w latach 2025–2027 i w pierwszej kolejności zastąpiłby niemal dwa i pół tysiąca T-72, służących w Indiach pod nazwą Ajeya.

(armyrecognition.com, fot. Cell105 na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic via Wikimedia Commons)