Indyjski minister obrony Manohar Parrikar podczas dwudniowej wizyty w Dhace zaproponował szereg nowych inicjatyw mających na celu wzmocnienie zdolności bangladeskich sił zbrojnych. Odbył szeroko zakrojone rozmowy z politycznym i wojskowym kierownictwem władz Bangladeszu, w tym z premier tego kraju Sheikh Hasiną Wajed w jej oficjalnej rezydencji Gono Bhaban.

Rozmawiano przede wszystkim o inicjatywie na rzecz intensyfikacji szkoleń bangladeskich żołnierzy, wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych, współpracy w ramach pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego, w tym zwiększenia potencjału lokalnego wojska i służb w tym zakresie. Poruszano również sprawy związane z wspieraniem zrównoważonego wzrostu w całym sektorze morskim, czyli tak zwanego niebieskiego wzrostu (Blue Economy).

Parrikar zaoferował również prowadzenie szkoleń dla personelu Straży Wybrzeża Bangladeszu (zobacz też: Chiny przekazały dwie korwety dla Bangladeszu) w celu polepszenia ich zdolności operacyjnych i wyraził poparcie dla bangladeskich sił zbrojnych we wszystkich przedsięwzięciach. – Dzięki wspólnym inicjatywom w przyszłości nasze narody będą mocniejsze niż dzisiaj – powiedział szef indyjskiego resortu obrony. Obie strony zgodziły się również w sprawie walki z terroryzmem, wyrażając chęć walki z tą formą przemocy w stosunkach międzynarodowych. Pod koniec merytorycznych rozmów indyjski premier zdobył się na kurtuazyjne gesty, przekazując pozdrowienia od premiera Modiego, zaś Hasina zapowiedziała swoją rewizytę w Indiach w najbliższym czasie.

Przy okazji spotkania Parrikar zaprezentował bangladeskiej premier kadłub śmigłowca Alouette III, jednej z trzech maszyn, które weszły w skład pierwszego skrzydła lotniczego, namiastki przyszłych wojsk lotniczych tego kraju. „Eskadra K” (Kilo Fight) została utworzona 28 września 1971 roku i bazowała na lotnisku Dimapur. Rodzące się lotnictwo Bangladeszu wydatnie wspierały indyjskie siły powietrzne. Śmigłowiec na co dzień jest wystawiony w Liberation War Museum w Gurgaon, do Dhaki zaś przewieziony został dwa dni przed wizytą indyjskiego premiera.

Zobacz też: Bangladesz odebrał dwa chińskie okręty podwodne

(thedailystar.net, defenseworld.net, fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Lowell Whitman)

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Lowell Whitman