Rzecznik indyjskich wojsk lotniczych, podpułkownik Anupam Banerjee, poinformował, że porucznik Bhawana Kanth stała się pierwszą w historii kraju kobietą, która będzie mogła latać na myśliwcach. Uzyskała ona uprawnienia pozwalające jej na pilotowanie samolotów myśliwskich MiG-21 Bison podczas lotów bojowych wykonywanych w dzień.

– Jest ona pierwszą kobietą pilotem myśliwca, który zdobył kwalifikacje do wykonywania misji na samolotach myśliwskich w ciągu dnia – powiedział Banerjee. – Udało jej się to osiągnąć dzięki swojej ciężkiej pracy i wytrwałości.

Bhawana Kanth, aby uzyskać uprawnienia, musiała wykonać kilkanaście podlegających ocenie lotów z instruktorem, podczas których opanowała podstawowe techniki pilotażu, obsługi samolotu, startu i lądowania. Następnie ukończyła szkolenie w zakresie lotów taktycznych i nieskomplikowanych operacji. Na samym końcu zaś wzięła udział w symulowanej walce powietrznej, w tym manewrowej, i atakowaniu celów naziemnych.

Lotniczkę przydzielono do bazy lotniczej Nal, położonej koło Bikaneru w Radżastanie, gdzie dołączy do innych pilotów eskadry latających na MiG-ach-21. Następną kobietą w kolejce do uzyskania uprawnień jest porucznik Avani Chaturvedi. Trzecia z kandydatek – porucznik Mohana Singh – też wkrótce osiągnie ten etap. Trzy lotniczki zakwalifikowały się do elitarnego grona w czerwcu 2016 roku.

Zobacz też: Saudyjki idą do wojska

(defenseworld.net)

aeroprints.com, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported