Indyjskie wojska lądowe i Organizacja Badań i Rozwoju (DRDO) pokazały rodzinę bezzałogowych pojazdów Muntra na gąsienicowym podwoziu bojowego wozu piechoty BMP-2. Za ich opracowanie i budowę odpowiadał Indyjski Instytut Technologiczny w Ćennaju oraz zakład rozwoju i badań nad pojazdami zlokalizowany w mieście Awadi nieopodal Ćennaju w stanie Tamilnad.

Do tej pory powstały trzy główne warianty, które będą podlegać jeszcze sukcesywnym modyfikacjom. Pierwsza wersja to pojazd rozpoznawczy i obserwacji pola walki Muntra-S. Drugi pojazd to wykrywacz min Muntra-M, który lokalizuje miny i improwizowane ładunki wybuchowe, a następnie je rozbraja. Ostatni – pojazd rozpoznania skażeń biologicznych i radiologicznych Muntra-N – jest przystosowany do działania w środowisku skażonym.

Bezzałogowe pojazdy wyposażone są w radary, systemy optoelektroniczne i dalmierze. Dzięki oprzyrządowaniu pojazdy z rodziny Muntra mogą obserwować obiekty w odległości do piętnastu kilometrów, począwszy od czołgającego się żołnierza, na dużych pojazdach skończywszy. Informacje pozyskiwane dzięki czujnikom na pojeździe przesyłane są do wozu dowodzenia Muntra-B.

Przetestowano je na poligonie wojskowym Mahadżan w prowincji Radżastan w wymagających warunkach klimatycznych. Próby odbywały się w środowisku pustynnym o dużym zapyleniu i w temperaturze pond 50 stopni Celsjusza. Według oświadczenia DRDO testy wypadły pomyślnie.

Pojazdy będą używane przez wojska lądowe między innymi do działania na terenach stanów Chhattisgarh i Andhra Pradesh, w których aktywność przejawiają Naksalici, czyli lewicowe ugrupowanie maoistów bengalskich.

Zobacz też: Arjun Mk II testował pociski przeciwpancerne

(indiatimes.com, armyrecognition.com, indiandefence.com)

cell105, Creative Commons Attribution 2.0 Generic