Rzecznik prasowy opozycyjnego Indyjskiego Kongresu Narodowego Randeep Singh Surjewala oznajmił, że w umowie kupna myśliwców wielozadaniowych Rafale dla indyjskich wojsk lotniczych kryje się „wielki przekręt”. Według Kongresu premier Narendra Modi dba jedynie o interesy „swoich kapitalistycznych kolesi”.

Randeep Surjewala oskarżył Modiego o naruszenie przepisów regulujących zakupy obronnościowe i zlekceważenie interesów rodzimego koncernu Hindustan Aeronautics Limited. Pierwsza sprawa wiąże się z nietypowym sposobem zawarcia umowy z Francuzami. Modi podpisał w Paryżu umowę na trzydzieści sześć maszyn w stanie gotowym do lotu, bez obecności ministra obrony, za to w obecności Anila Ambaniego, właściciela korporacji przemysłowej Reliance Defence.

Jeszcze za czasów rządu Manmohana Singha ustalono, że Rafale’e (w znacznie większej liczbie) będą produkowane na zasadzie joint venture przez Dassault Aviation i Hindustan Aeronautics Limited. W lipcu 2015 roku rząd Modiego anulował dotychczasowe negocjacje i zrestartował program MMRCA.

Teraz myśliwce nie będą już produkowane w Indiach, ale tamtejszy przemysł będzie miał pewien wkład w indyjskie egzemplarze, a jednym z przedsiębiorstw, które nawiązały współpracę z Dassaultem, jest właśnie Reliance Defence. Co więcej, jak podkreślają przedstawiciele Indyjskiego Kongresu Narodowego, stało się to zaledwie dziesięć dni po złożeniu zamówienia na myśliwce.

Zobacz też: Indyjskie lotnictwo coraz głośniej krytykuje Tejasa

(thehindu.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl