Indie odrzuciły izraelską propozycję zakupu systemu obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu Iron Dome. Informacje podał dowódca indyjskich sił powietrznych na odbywającej się właśnie wystawie lotniczej Aero India 2013.

Zdaniem marszałka N. K. Browne system nie spełnia wymagań strony indyjskiej i nie nadaje się do służby. Oświadczenie wywołało konsternację w indyjskim ministerstwie obrony oraz mediach. Żaden z oficjeli ministerstwa nie ustosunkował się do wypowiedzi dowódcy lotnictwa. Niemniej potwierdzone zostały spekulacje na temat indyjsko-izraelskich negocjacji w sprawie zakupu Iron Dome. Źródła w indyjskim ministerstwie obrony potwierdziły, że takie rozmowy trwały od 2 lat, a ich przedmiotem był także zakup system średniego zasięgu David’s Sling. Jak potoczą się losy tego drugiego systemu nie jest jeszcze wiadome.

Indie i Izrael prowadzą bardzo ożywioną współpracę w dziedzinie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej; jej efektem jest chociażby system przeciwrakietowy Prithvi, który ma wejść do służby jeszcze w tym lub następnym roku. W ostatnich tygodniach doszło jednak do tarć między New Delhi a Tel Awiwem z powodu opóźniania się prac nad pociskiem przeciwlotniczym średniego zasięgu MRSAM. Informacja o odrzuceniu Iron Dome jest tym bardziej zaskakująca, ze system zebrał bardzo pozytywne oceny podczas ostatniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

(defensenews.com)

NatanFlayer via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported