Jak ujawnia portal Defense News, Indie prowadzą z Francją negocjacje dotyczące zakupu trzydziestu jeden wycofanych z francuskich sił powietrznych samolotów uderzeniowych Jaguar. Rozmowy zainicjowali Francuzi, którzy pół roku temu zaoferowali sprzedaż samolotów.

Nie wiadomo, ile mają kosztować samoloty, ale Indie są nimi bardzo zainteresowane pod warunkiem, że zostaną doprowadzone do stanu lotnego. W dniach 17–20 lipca negocjacje w tej sprawie ma prowadzić przebywający we Francji dowódca indyjskiego lotnictwa marszałek Birender Singh Dhanoa. Głównym celem jego wizyty jest zapoznanie się z linią produkcyjną samolotów Rafale i omówienie postępów w realizacji kontraktu na zakup trzydziestu sześciu tych myśliwców.

Równocześnie z negocjacjami dotyczącymi francuskich Jaguarów w Indiach Hindustan Aeronautics Limited prowadzi modernizację takich samolotów już znajdujących się w indyjskim uzbrojeniu. Jak do tej pory do standardu DARIN III doprowadzono trzy prototypy, a modernizacja około sześćdziesięciu następnych egzemplarzy ma potrwać trzy lata i pozwoli przedłużyć ich służbę o kolejnych dwadzieścia lat. HAL zbudował 120 Jaguarów na licencji zakupionej od Brytyjczyków.

Kilka lat temu Indie chciały powiększyć swoją flotę samolotów uderzeniowych poprzez zakup dwunastu używanych Mirage’ów 2000-5 od Kataru i czterdziestu Mirage’ów 2000-9 od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale rozbieżności finansowe były zbyt duże.

(defensenews.com)