Indie rozpoczęły rozmowy z Rosją w sprawie modernizacji 850 czołgów T-90S w celu zwiększenia ich mobilności i celności ognia. Według źródeł internetowych rozmowy rozpoczęły się w dniach 17-18 marca bieżącego roku w Nowym Delhi podczas konferencji z udziałem przedstawicieli Kremla.

Zmodernizowane pojazdy pancerne T-90S będą wyposażone w kamery termowizyjne i wreszcie kompleks przeciwdziałania Sztora-1. Na czołgach T-90S dostarczonych do Indii nie był on wcześniej montowany. Dlatego też teraz ma zapewnić skuteczne zabezpieczenie czołgu przed samonaprowadzającymi się przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, w tym naprowadzanymi półautomatycznie i śledzonymi dzięki promieniowaniu podczerwonemu i półaktywnie laserowo.

W grudniu ubiegłego roku rozpoczęto rozmowy w sprawie wyposażenia indyjskich T-90S w uniwersalne termowizyjne dzienno-nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy. Nowe Delhi chce kupić aż 1400 sztuk tych urządzeń. Wymiana obecnie stosowanych termowizyjnych wzmacniaczy obrazu na nowo zakupione podzespoły nastąpi w ciągu pięciu lat od podpisania kontraktu. Wszystkie zmiany mają przyczynić się również do zwiększenia celności ognia. Głównym problemem pozostaje jednak tylko częściowa zdolność taboru indyjskich czołgów do prowadzenia operacji w warunkach nocnych, zwłaszcza w porównaniu z maszynami pakistańskimi i chińskimi.

Obecnie ocenia się, że tylko połowa indyjskiego taboru czołgów jest właściwie przygotowana do walki w nocy. Wskazuje się, że w przypadku Pakistanu i Chin wskaźnik ten oscyluje odpowiednio wokół osiemdziesięciu i stu procent. Montaż nowych przyrządów obserwacyjnych ma zapewnić dodatkowo odpowiednią głębię przeglądu pola walki, szczególnie podczas działań na pofałdowanym terenie.

T-90S Bhishma w indyjskich wojskach lądowych jest podobny do rosyjskiego czołgu T-90, ale ma mocniejszy silnik i jest pozbawiony systemu Sztora-1. Główne uzbrojenie składa się z działa 2A46M kalibru 125 milimetrów stabilizowanego w dwóch osiach, wyposażonego w osłonę termiczną i wzmocnionego tuleją. Po prawej stronie działa zamontowano współosiowo karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra, zaś u szczytu wieży znajduje się uzbrojenie przeciwlotnicze w postaci karabinu maszynowego o średnicy 12,7 milimetra.

Od 2001 roku indyjskie ministerstwo obrony zamówiło ponad 1000 czołgów T-90S. Ponadto indyjskie wojska lądowe planują kupić 464 czołgi podstawowe T-90MS za cenę około dwóch miliardów dolarów. Powstanie 10 nowych pułków pancernych, które dołączą do pełniących służbę przy zachodniej granicy z Pakistanem, w szczególności w Pendżabie i Radżastanie. Indie mają około 850 czołgów T-90, do 2020 roku planują zaś osiągnąć liczbę 1657 czołgów w aktywnej służbie. Ponadto na wyposażaniu znajduje się również prawie 2500 czołgów T-72. W obliczu opóźnieniu w programie budowy i wprowadzania do służby Arjuna Mk II Nowe Delhi nadal będzie zmuszone do polegania na potencjale czołgów rosyjskiej produkcji.

Zobacz też: Arjuny Mk I odzyskają gotowość operacyjną?

(in.rbth.com, brahmand.com)

cell105, Creative Commons Attribution 3.0 Unported via Wikimedia Commons)