Według badań, które zostały przeprowadzone przez „think thank”, jakim jest Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem, największym importerem uzbrojenia w latach 2007-2011, były Indie. Przypada na nie 10% wszystkich realizowanych zamówień w tej sferze. Za tym państwem plasują się Korea Południowa, Pakistan, Chiny oraz Singapur.

Widoczny jest zdecydowany spadek notowań Chin w porównaniu do lat 2002-2006. Spowodowane jest to rozwojem rodzimego przemysłu oraz technologii w sferze militarnej (oprócz uzyskanych za pomocą działań nielegalnych). Z importera broni Chiny przekształciły się w szóstego dostawcę uzbrojenia w skali globalnej.

Indie, pozostające cały czas w sferze napięcia, zmuszone są do permanentnego procesu unowocześniania sił zbrojnych. Jest to nieodłącznym procesem, jaki towarzyszy każdemu państwu, które chce utrzymać swoje siły w gotowości do szybkiego reagowania na zagrożenia wojskowe oraz wynikające z przyczyn niemilitarnych. Ostatnie największe zamówienia dokonane przez Indie to przede wszystkim 120 sztuk wielozadaniowych myśliwców Su-30 MK oraz 29 myśliwców Mig-29.

Interesująco przedstawia się geograficzny podział w tej kwestii. Pierwsze miejsce przypada na region Azji i Oceanii. W tym przypadku łączna wartość wynosi 44% światowego importu broni. Druga z kolei, Europa, plasuje się daleko w tyle(19%). Kolejne pozycje zajmują Bliski Wschód (17%), obie Ameryki (11%) i Afryka (9%).

(www.timesofindia.indiatimes.com; http://en.rian.ru)