Szef sztabu indyjskiej armii, generał Dalbir Singh, stwierdził, że siły zbrojne kraju powinny być przygotowane do udziału w krótkich konfliktach zbrojnych. Wypowiedź padła podczas seminarium poświęconego pięćdziesiątej rocznicy drugiej wojny indyjsko-pakistańskiej.

Generał Singh podkreślał szybki i krótkotrwały charakter współczesnych wojen, co wymusza stały stan wysokiego poziomu gotowości operacyjnej sił zbrojnych. Wymagania te stały się istotnym elementem indyjskiej strategii. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest sytuacja w spornym z Pakistanem regionie Dżammu i Kaszmir. W ostatnich latach wzrosła liczba pogwałceń zawieszenia broni oraz infiltracji granicy przez pakistańskie jednostki specjalne, lub powiązanych z nimi terrorystów.

W nawiązaniu do wojny z 1965, Singh odrzucił wiele związanych z nią negatywnych mitów. Zdaniem szefa sztabu indyjska armia spisała się wtedy dobrze, była w stanie przeprowadzić natarcie wzdłuż całej granicy, a uzyskana wtedy pewność siebie zaprocentowała spektakularnym zwycięstwem w trzeciej wojnie indyjsko-pakistańskiej sześć lat później. Generał podkreślał także olbrzymie poparcie społeczne jakie otrzymała armia w roku 1965 oraz duże zaangażowanie ludności cywilnej.

(atimes.com, fot. Antônio Milena na licencji  Creative Commons Attribution 3.0 Unported via Wikimedia Commons)