Rośnie prawdopodobieństwo, że w celu ominięcia amerykańskich sankcji Rosja i Indie zaczną rozliczać umowy na broń w euro. Pierwszą taką transakcją może być zakup systemu przeciwlotniczego S-400.

Indie są naciskane przez Waszyngton, by zrezygnowały z kupna rosyjskiego systemu. Już w kwietniu 2018 roku wskutek amerykańskich sankcji State Bank of India musiał zawiesić wszelkie płatności dla Rosoboroneksportu. Rozwiązaniem okazały się rozliczenia w rupiach i rublach, a także alternatywne przelewy za pośrednictwem banków mniej narażonych na sankcje. Na czoło wybił się tutaj rosyjski VTB Bank, który według The Economic Times miał zgodzić się na rozliczanie transakcji z Indian Bank w euro.

S-400 ma być zaledwie początkiem nowego trendu. Indie mogą zapłacić w europejskiej walucie za fregaty projektu 11356. Podobnie rozliczone mogą zostać dwie kolejne spodziewane w tym roku umowy. Pierwszą nich ma być negocjowane od lat uruchomienie licencyjnej produkcji lekkich śmigłowców Ka-226T, a drugą – również licencyjna produkcja karabinków AK-203.

Zobacz też: Indie kupią 464 czołgi T-90MS

(economictimes.indiatimes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International