Źródła związane z indyjskim rządem poinformowały, że New Delhi jest zainteresowane zakupem większej ilości myśliwców wielozadaniowych Rafale niż przewidywało wstępne porozumienie. W grę wchodzi zwiększenie liczby samolotów o połowę.

Informacje takie pojawiły się w związku z zeszłotygodniową wizytą indyjskiego ministra spraw zagranicznych Salmana Churshida w Paryżu. Indie są zainteresowane zakupem dodatkowych 63 samolotów, co zwiększyłoby łączny rozmiar zamówienia do 189 egzemplarzy. Nie są jeszcze znane ewentualne koszty zakupu dodatkowych samolotów, dotychczas 126 maszyn pierwotnego kontraktu miało kosztować 12 miliardów USD. Zwiększenie liczby samolotów o 50% może spowodować analogiczny wzrost ceny, tj. do 18 miliardów USD.

Indie wybrały francuskiego Rafale na przyszły wielozadaniowy samolot bojowy (MRCA) rok temu. Kontrakt wiąże się z dużym transferem technologii, pierwszych 18 myśliwców ma zostać zmontowanych w macierzystych zakładach Dassault, pozostałe już na licencji w Indiach. Dostawy mają się rozpocząć 3 lata po ostatecznym podpisaniu kontraktu, które ma nastąpić 31 marca bieżącego roku. Opóźnienia i zwiększenie zamówienia mogą być związane z żądaniem strony indyjskiej dostarczenia także wersji dwumiejscowej.Francuzi przykładają dużą wagę do kontraktu, licząc, że pomoże im zdobyć zamówienia w Brazylii, Kanadzie, Malezji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

(defensenews.com)