Amerykańska Agencja Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) poinformowała o zatwierdzeniu sprzedaży systemów samoobrony LAIRCM dla dwóch Boeingów 777 przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie. Koszt dwóch zestawów to 190 milionów dolarów.

LAIRCM (Large Aircraft InfraRed CounterMeasures) jest oparty na systemie zakłócającym AN/AAQ 24(V)N Nemesis produkcji Northropa Grummana. W skład zestawu wchodzi też system samoobrony radioelektronicznej Harris ALQ-211(V)8 AIDEWS oraz wyrzutnik flar i dipoli AN/ALE-47 produkowany przez BAE Systems. Indie otrzymają także bogaty pakiet części zamiennych. Wykonawcą kontraktu będzie Boeing.

Samoloty rządowe będą stosownie zmodyfikowanymi samolotami komunikacyjnymi, które władze kupią od linii lotniczej Air India. Stąd też w mediach maszyny zdążyły już zyskać przezwisko Air India One.

Obecnie indyjski prezydent i premier latają Boeingami 747 należącymi do Air India. Maszyny te są wykorzystywane do obsługi regularnych połączeń i oddawane do dyspozycji VIP-ów jedynie doraźnie.

Zobacz też: Indie rozważają bardziej ofensywną doktrynę nuklearną

(dsca.mil, flightglobal.com)

Brian, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic