Rządy Indii i Rosji podpisały dzisiaj umowę na dostawę czołgowych przeciwpancernych pocisków rakietowych, poinformowała agencja RIA Novosti powołując się na źródła związane z indyjskim ministerstwem obrony.

Źródło nie podało jednak dokładnych informacji na temat ilości zamówionych pocisków oraz ich ceny. Indyjskie media już od pewnego czasu spekulują na ten temat. Powołujący się na źródła rządowe publicyści sugerowali, że kontrakt może opiewać na dziesięć tysięcy pocisków 9M119M Invar oraz możliwości uruchomienie ich produkcji w Indiach. Obecnie mówi się o kupnie aż dwadzieścia pięć tysięcy pocisków Invar oraz dziesięciu tysięcy 9K113 Konkurs za łącznie 240 milionów USD. Zgodnie z wcześniejszą rosyjską propozycją dziesięć tysięcy pocisków 9M119M będzie dostarczonych z Rosji, a następnych piętnaście tysięcy zostanie wyprodukowanych na licencji w Indiach przez Bharat Technologies. Pociski mają trafić na wyposażenie indyjskich czołgów T-90.

Na podpisanie czeka jeszcze, prawdopodobnie, także umowa na dostawę 200 naddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos w wariancie odpalanym z samolotów. W połowie ubiegłego miesiące indyjskie i rosyjskie media informowały, że łączny koszt umów na wszelkie pociski rakietowe może wynieść nawet 1,5 miliarda USD. Nie jest to z pewnością koniec indyjskich zakupów w Rosji, gdyż w grudniu mają się zacząć testy niesprecyzowanych rakiet dla myśliwców Su-30MKI.

(en.rian.ru)

cell105, Creative Commons Attribution 3.0 Unported via Wikimedia Commons)