Indie kontynuują politykę zacieśniania współpracy z Afganistanem. W najbliższym czasie ma zostać podpisane porozumienie o dostawie śmigłowców bojowych Mi-24.

Umowa będzie dość specyficzna. Cztery śmigłowce mają zostać za indyjskie pieniądze wyremontowane na Białorusi i dostarczone do Afganistanu. Trójstronny list intencyjny w tej sprawie podpisano w marcu. Reszta porozumienia pozostaje owiana tajemnicą. Nie wiadomo, skąd pochodzić będą Mi-24 ani do jakiego standardu mają zostać doprowadzone na Białorusi. Nie znana jest również cena całego przedsięwzięcia. Kontrakt ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych miesięcy.

Afgańskie lotnictwo jest bardzo zainteresowane Mi-24, w których widzi cenne uzupełnienie samolotów szturmowych A-29 Super Tucano. Śmigłowce pozostałe po radzieckiej interwencji już dawno wyczerpały swoje resursy, podobnie Mi-35 zakupione w 2008 w Czechach. W roku 2015 zaczęto mówić o kupnie kilku maszyn w wersji Mi-35. Ostatecznie cztery takie śmigłowce zostały dostarczone przez Indie i już teraz część z nich jest uziemiona z powodu braku części zamiennych.

Wszystko wskazuje więc na to, iż także obecnie planowana dostawa obejmie Mi-35. Prócz tego mają jeszcze trwać afgańsko-indyjskie negocjacje w sprawie dostaw części zamiennych i serwisowania samolotów i śmigłowców rosyjskiej produkcji.

Zobacz też: Rywalizacja Indii i Pakistanu w Afganistanie martwi USA

(hindustantimes.com)

USAF / Staff Sgt. Manuel J. Martinez