Rada do spraw Zakupów Obronnych z ministrem Manoharem Parrikarem na czele zatwierdziła zakup ponad stu pocisków przeciwlotniczych Barak 1 za 77 milionów dolarów. Transakcja podyktowana jest koniecznością wymiany posiadanych egzemplarzy z powodu upływu okresu ich ważności.

Barak 1 stanowi uzbrojenie czternastu okrętów indyjskiej marynarki wojennej, w szczególności fregat typu Shivalik i, do niedawna, lotniskowca INS Viraat. Barak 8 z kolei zamontowany jest na lotniskowcach INS Vikramaditya i INS Vikrant, niszczycielach typu Kolkata i typu Visakhapatnam, fregatach projektu 17A, i korwetach typu Kamorta.

Nowe pociski trafią do Indii w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, aby zapewnić ciągłość w uzbrojeniu przeciwlotniczym okrętów. Indyjski rząd skorzystał z opcji zakupu od izraelskiego przedsiębiorstwa Rafael.

Warto przypomnieć, że pod koniec ubiegłego miesiąca załoga Vikramadytyi przeprowadziła pierwsze testy zainstalowanych Baraków 8. Doszło do nich na Morzu Arabskim i według przedstawicieli indyjskiej marynarki nisko lecący cel został unieszkodliwiony bez żadnego problemu.

W lutym bieżącego roku indyjski rząd zatwierdził zakup systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu MRSAM, opracowanego wspólnie przez DRDO i przedsiębiorstwo Israel Aircraft Industries. Zamówiono 40 zestawów i ponad 200 pocisków rakietowych za 2,5 miliarda dolarów.

Zobacz też: Izrael nowym sojusznikiem rozczarowanych Indii

(thehindu.com)

U.S. Navy