Indyjskie ministerstwo obrony zaakceptowało kupno izraelskiej amunicji krążącej IAI Harop. Drony kamikaze przeznaczone są do zwalczania wrogich stanowisk radarów. Wartość kontraktu pozostaje nieznana, ale wiadomo, że zakup ma obejmować pięćdziesiąt cztery bezzałogowce. Indyjskie siły powietrzne już w 2013 roku nabyły 110 dronów tego typu.

IAI Harop może operować w dwóch trybach. W trybie autonomicznym dron krąży nad polem walki, samodzielnie wyszukując cele. Możliwe jest też naprowadzanie na cel przez operatora. W wypadku niewykrycia żadnego celu Harop wraca do bazy. Bezzałogowiec może unosić się w powietrzu do sześciu godzin i ma zasięg 1000 kilometrów. Zbudowany pod kątem ograniczenia wykrywalności dron kamikaze przenosi głowicę bojową o masie 23 kilogramów.

Izrael wyrósł na głównego dostawcę dronów dla Indii. Oprócz Haropa w służbie znajdują się jeszcze skonstruowane przez IAI Heron i Searcher. Indie i Izrael mają prowadzić rozmowy w sprawie modernizacji wszystkich dronów używanych przez indyjskie siły zbrojne. Program zakłada wzmocnienie zdolności rozpoznawczych i przystosowanie większości bezzałogowców do zadań ofensywnych.

Zobacz też: Indie chcą dronów, broni laserowej i mikrofalowej

(airrecognition.com)

Julian Herzog, Creative Commons Attribution 4.0 International