Indyjskie media poinformowały o zakupie przez Nowe Delhi kolejnych dwóch izraelskich powietrznych systemów wczesnego ostrzegania i kontroli (AEW&C) EL/W-2090 Phalcon. Transakcję negocjowano od kilku lat, jednak na przeszkodzie stawały jej wysokie koszty. Teraz, z uwagi na konflikt graniczny z Chinami, indyjskie władze stawiają na pilne wzmocnienie zdolności tamtejszych sił powietrznych w zakresie kontroli przestrzeni powietrznej.

Obecnie indyjskie lotnictwo posiada trzy samoloty AEW&C wyposażone w system Phalcon – Berijewy A-50EI, czyli zmodyfikowane samoloty transportowe Ił-76. Pozyskane je na mocy trójstronnej umowy z Izraelem i Rosją za kwotę około 1,1 miliarda dolarów i przyjęto do służby w latach 2009–2011. Kolejne dwa Phalcony również zostaną posadowione na Iłach-76. Na razie nie ma jednak potwierdzonych informacji, skąd Indie wezmą nowe płatowce. Kilka lat temu mówiło się o odkupieniu używanych samolotów od Uzbekistanu.

Oprócz A-50EI na wyposażeniu indyjskich sił powietrznych znajdują się dwa Embraery ERJ-145 wyposażone w rodzime systemy wczesnego ostrzegania i kontroli Netra. Wiadomo, że jedna z tych maszyn wspomagała samoloty bojowe w czasie starć z Pakistanem w lutym ubiegłego roku.

Indie pod względem powietrznych stanowisk wczesnego ostrzegania i dowodzenia pozostają daleko w tyle za Pakistanem i Chinami. Ten pierwszy według raportu World Air Forces 2020 ma na wyposażeniu cztery samoloty Saab 2000 Erieye AEW&C i cztery chińskie ZDK-03 (na bazie Shaanxi Y-8F-600), przyjęte w latach 2011–2015. Chiny z kolei posiadają blisko 30 maszyn wczesnego ostrzegania różnego typu, w tym pięć KJ-2000 również opartych na płatowcu Iła-76.

Indie niedawno ogłosiły ograniczenie importu uzbrojenia. Ma to pomóc w rozwoju rodzimego przemysłu obronnego, jednak import broni o szczególnym znaczeniu dla tamtejszych sił zbrojnych będzie kontynuowany. I tak na przykład poinformowano, że pierwsze zestawy zamówionego w Rosji systemu przeciwlotniczego S-400 zostaną dostarczone w 2021 roku.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w latach 2014-2019 Indie były po Arabii Saudyjskiej drugim co do wielkości importerem uzbrojenia na świecie. Kupiły broń o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Główni dostawcy na rynek indyjski to Rosja (55%), USA (14%) i Izrael (12%). Nowe Delhi stara się wdrożyć program mający na celu stanie się przez Indie eksporterem uzbrojenia, aby wspomóc rodzimy przemysł zbrojeniowy i podbudować rolę państwa na arenie międzynarodowej.

Zobacz też: Natychmiastowa gotowość bojowa indyjskich Rafale’i

(idrw.org, timesofindia.com)

Michael Sender, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported