Indyjskie ministerstwo obrony podpisało umowę na dostawę 16 479 ręcznych karabinów maszynowych Negew NG-7 produkowanych przez izraelski koncern Israel Weapon Industries. Kontrakt o wartości 117 milionów dolarów zawarto w ramach Fast Track Procedure, która przyspiesza zakupy o dużym znaczeniu dla obronności.

Zakup broni o kalibrze 7,62 milimetra jest podyktowany potrzebą zwiększenia siły ognia indyjskich jednostek uzbrojonych do tej pory w broń na nabój 5,56 × 45 mm NATO. Nowe karabiny mają także zastąpić stosowane do tej pory PKM-y. Minister obrony Rajnath Singh określił zakup jako niezbędny dla zwiększenia zaufania żołnierzy do broni i poprawy zdolności bojowych jednostek frontowych.

Decyzja o konieczności zakupu nowych ręcznych karabinów maszynowych podjęto w lutym 2018 roku. Wtedy też doszło do spotkania przedstawicieli ministerstwa i wojska z firmami zbrojeniowymi. O kontrakt ubiegały się bułgarski Arsenal, południowokoreański S&T Motiv i ostatecznie zwycięski Israel Weapon Industries.

Negew NG-7 ma lufę długości 508 milimetrów (długość całej broni z rozłożoną kolbą to 1100 milimetrów). Jest zasilany amunicją ze standardowej taśmy rozsypnej M13. Masa bez dodatkowych przyrządów wynosi 7,95 kilograma.

Zobacz też: Bundeswehra wymienia karabiny maszynowe

(indiatimes.com)

Rhk111, CC BY-SA 4.0