Podczas wizyty premiera Indii Narendry Modiego (na zdjęciu) w Hiszpanii doszło do podpisania szeregu porozumień w sprawie pogłębienia współpracy między oboma krajami. Jeden z dokumentów dotyczył wspólnej walki z cyberterroryzmem i aktywnymi w sieci grupami ekstremistycznymi. Wcześniej podobne umowy zawarte zostały przez Nowe Delhi z Niemcami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Premier Modi podczas spotkania z hiszpańskimi urzędnikami określił terroryzm jako największe wyzwanie stojące przed współczesnym światem. Duża część rozmów poświęcona była konieczności zacieśnienia współpracy w ramach operacji antyterrorystycznych i opracowania kompleksowego programu deradykalizacji byłych bojowników.

Cyberbezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii podnoszonych przez Indie na arenie międzynarodowej. Obecnie Nowe Delhi prowadzi rozmowy z piętnastoma krajami w sprawie opracowania wspólnej strategii walki z cyberprzestępczością.

W trakcie rozmów z premierem Marianem Rajoyem wielokrotnie podkreślano wagę wzajemnych stosunków między oboma państwami. Hiszpania pozostaje najważniejszym partnerem gospodarczym Indii w Unii Europejskiej, dlatego wiele z poruszanych tematów dotyczyło kwestii handlowych i ułatwień w wymianie technologii. Modi jest pierwszym szefem indyjskiego rządu, który odwiedził Madryt od 1988 roku.

Zobacz też: Indie planują częstsze ataki precyzyjne za granicą

(indiatimes.com, ndtv.com)

narendramodiofficial, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic