W środę 9 listopada odbyło się ósme posiedzenie Chin i Indii poświęcone kwestiom bezpieczeństwa i obrony. Podczas spotkania indyjski minister obrony Manohar Parrikar wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy wojskowej z Chinami, aby efektywniej zabezpieczać obszary przygraniczne i utrzymać pokój.

Parrikar podkreślił znaczenie długoletniej przyjaźni i współpracy obu państw i wezwał do intensyfikacji wymian pomiędzy ich siłami zbrojnymi, aby dodatkowo umocnić dwustronną kooperację w różnych dziedzinach. W odpowiedzi admirał Sun Jianguo (na zdjęciu), zastępca szefa Departamentu Połączonych Sztabów Centralnej Komisji Wojskowej wspomniał o kilkukrotnych spotkaniach w tym roku, które zakończyły się porozumieniem w kwestiach współpracy strategicznej i rozwoju.

Według doniesień chińskiej agencji prasowej admirał Sun powiedział, że Chiny chcą przede wszystkim podążać ścieżką pokojowego rozwoju, a także rozwijać politykę obronną. Podkreślił również istotne znaczenie przyjaznych stosunków oraz chęć pomocy w działaniu na rzecz dobrobytu i integracji w regionie.

Zobacz też: Indie przebazowują myśliwce bliżej granicy z Chinami

(xinhuanet.com; fot. DoD / Glenn Fawcett)

DoD / Glenn Fawcett