Indie planują zainwestować ponad 20 miliardów rupii (300 milionów dolarów) w utworzenie zapasowego centrum serwisowego wyposażonego w części zamienne dla myśliwców Su-30MKI. Według indyjskiego ministerstwa obrony w realizacji tego przedsięwzięcia Hindustan Aeronautics Limited (HAL) otrzyma wydatną pomoc od Rosjan.

Na dzień dzisiejszy głównym problemem przy używaniu wielozadaniowych Su-30MKI jest chroniczny brak części zamiennych ze względu na ich skomplikowane i długotrwałe dostawy oraz rozproszenie zakładów produkcyjnych. Według źródeł usytuowanych w indyjskim resorcie obrony pomysł utworzenia takiego centrum został entuzjastycznie wsparty przez Suchoja. W najbliższej przyszłości Rosja i Indie mogą podpisać odpowiednią umowę międzyrządową. Pierwszą szansą będzie szczyt przywódców obu państw, który odbędzie się 15 października.

Nowe Delhi spodziewają się, że dzięki powstaniu centrum części zamiennych flota samolotów Su-30MKI będzie w stanie wykonywać więcej lotów bojowych i skróci się czas potrzebny do przygotowania ich do lotu. Ośrodek ma sprostać terminowej realizacji zamówień, dostaw i dystrybucji wszelkich części zamiennych dla samolotów tego typu. Skróceniu ulegnie czas od zamówienia podzespołów do ich dostarczenia do zakładów naprawczych HAL. Do tej pory okres ten wynosił nawet jeden rok. Wpływało to niekorzystnie na gotowość bojową Su-30MKI, która kształtuje się na poziomie 50-55%. Po zbudowaniu nowego ośrodka czas dostawy zostanie zredukowany do 30 dni i tym samym w gotowości operacyjnej będzie powyżej 75% myśliwców.

Zobacz też: Indie chcą zmodernizować całą flotę Su-30MKI

(airrecognition.com; fot. Alan Wilson, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Alan Wilson, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic