W niewymienionych z nazwy zakładach w mieście Visakhapatnam rozpoczęło się konstruowanie drugiego indyjskiego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym. Pierwsza jednostka tego typu – INS Arihant – weszła do służby dwa lata temu.

Anonimowy przedstawiciel floty powiedział, że tym razem wszystko pójdzie znacznie szybciej niż ma to zwykle miejsce w przypadku indyjskich projektów zbrojeniowych, ponieważ zostanie wykorzystane doświadczenie zdobyte przy budowie pierwszego okrętu. Nie wiadomo dokładnie, na jakim etapie znajduje się budowa okrętu, ale podobno zaczęto już spawać pierwsze elementy kadłuba. Przy budowie reaktora pomagać będą specjaliści rosyjscy.

Przewiduje się, że nowy okręt ma być gotowy do prób morskich do 2015 roku. Do tego czasu indyjska marynarka będzie wykorzystywała dwa atomowe okręty podwodne: wspomniany INS Arihant oraz wydzierżawiony od Rosji okręt projektu 971 K-152 Nerpa, który zostanie przemianowany na INS Chakra. Ten drugi zostanie przekazany Indiom pod koniec tego roku, a czas wypożyczenia wynosi dziesięć lat.

(zeenews.india.com)