Indyjskie siły powietrze są bliskie zamówienia do sześćdziesięciu samolotów transportowych C-295W. Ich producentem jest Airbus Defense and Space, który na potrzeby tego kontraktu będzie współpracował z indyjską spółką Tata Advanced Systems. Jak potwierdzili przedstawiciele wojska, negocjacje w sprawie wartego 1,8 miliarda dolarów kontraktu są w końcowej fazie.

C-295W jest najnowszą wersją popularnego samolotu transportowego. Dla poprawy ekonomiki lotu wyposażono go w winglety, a także mocniejsze silniki, dzięki czemu może przewozić cięższe ładunki na dłuższe dystanse oraz ma lepsze charakterystyki w operowaniu z wyżej położonych lotnisk. W ubiegłym roku przeprowadzono testy polowe samolotu, co pozwoliło obu firmom lepiej dostosować go do indyjskich wymagań.

Dzięki temu być może uda się Airbusowi sprzedać w tym kraju nie tylko samoloty transportowe, ale również w innych wersjach. C-295 jest bazą dla samolotu do zwalczania okrętów podwodnych oraz samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli. Może być także wykorzystywany w roli latającej cysterny. Takie samoloty mogą być zaproponowane zarówno indyjskiej marynarce wojennej jak i straży wybrzeża. Szacuje się, że siły zbrojne i różne organizacje paramilitarne (straż graniczna, specjalne oddziały policji) mogą potrzebować od siedemdziesięciu do dziewięćdziesięciu samolotów tej wielkości.

(defenseworld.net)

materiały prasowe Airbusa