Ministrowie obrony Indii i Wietnamu podpisali umowę umożliwiająca rozpoczęcie szkolenia wietnamskich pilotów myśliwców Su-30 w Indiach. Porozumienie ma stanowić początek szerszej współpracy pomiędzy obydwoma krajami.

Pomysł szkolenia wietnamskich pilotów myśliwskich w Indiach pojawił się jeszcze w roku 2013. Powód był i pozostaje prosty: oba państwa używają Su-30 i oba mają napięte relacje z Chinami, które też posiadają Su-30. Na przeszkodzie realizacji planu stały kłopoty natury finansowej i logistycznej, które udało się przezwyciężyć dopiero w tym roku. Podobnych problemów nie zanotowały siły morskie, załogi wietnamskich okrętów podwodnych już od trzech lat szkolą się w Indiach.

Umowę o szkoleniu lotników podpisano w trakcie wizyty ministra obrony Ngô Xuân Lịcha w Nowym Delhi. Szefowi resortu towarzyszyła aż trzydziestoosobowa delegacja wojskowych, w której składzie znaleźli się między innymi dowódcy marynarki wojennej i sił powietrznych.

Rozmowy były także przygotowaniem gruntu pod kolejne spotkanie ministrów zaplanowane na początek przyszłego roku. Ustalone zostaną wtedy projekty, na które pójdą pieniądze z zaoferowanej przez premiera Modiego pożyczki w wysokości 500 milionów dolarów na zacieśnienie współpracy w zakresie obronności.

(timesofindia.indiatimes.com; fot. Azurri13579 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Azurri13579 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International