Indie i Rosja porozumiały się w sprawie utworzenia spółki joint venture mającej zająć się produkcją i serwisowaniem wielprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych BM-30 Smiercz.

Rosoboronexport, zakłady SPŁAW z Tuły oraz ministerstwo obrony Indii podpisały list intencyjny w sprawie już 12 sierpnia, jednak strona rosyjska zdecydowała się ujawnić te informacje dopiero w ubiegłym tygodniu. W myśl porozumienia w Indiach powstanie zakład zajmujący się produkcją i obsługą techniczną wyrzutni używanych przez indyjską armię. Rosyjsko-indyjska spółka ma uzyskać pełen dostęp do technologii produkcji i dokumentacji technicznej Smiercza. W liście intencyjnym znalazły się formuły dotyczące zachowania informacji poufnych, rozwoju dwustronnej współpracy oraz budowy strategicznego, geopolitycznego partnerstwa.

BM-30 Smiercz powstał jak system artyleryjski przeznaczony do wsparcia wojsk na szczeblu armii i frontów. Siły zbrojne Indii posiadają obecnie w służbie 62 systemy, co czyni je 3 użytkownikiem, pod względem liczebności, ustępując jedynie Rosji i Ukrainie. Nie jest znana liczba wyprodukowanych chińskich kopii BM-30 oznaczonych jako PHL-03.

(armyrecognition.com)